Майже кожен день ми чуємо невтішні новини про пограбування, викрадення машин, проникненнях в будинку або квартири, пожежах та затоплення. Для власників це несе вагомі витрати на ремонт, відновлення або придбання нового майна.
Для уникнення подібних інцидентів використовують охоронні сигналізації. Однак і тут є проблеми: часто чуємо історії, коли сигналізація не спрацювала або дала помилковий сигнал. У таких ситуаціях найчастіше була неправильно обрана або встановлена система сигналізації.
Щоб забезпечити високий рівень безпеки важливо правильно вибрати вид системи з огляду на особливості об’єкта, наявність домашніх тварин і інші побажання власника. Що таке охоронна сигналізація, принципи її роботи і види розберемо далі.
Що таке охоронна сигналізація?
Охоронна сигналізація – це система датчиків, встановлених всередині будинку, квартири або інших об’єктів для оповіщення власника, оточуючих людей або охорони про злом, несанкціоноване проникнення або нападі. Таку систему датчиків зазвичай називають охоронною системою.
Охоронні системи не гарантують на 100% відсутність пригод, однак істотно знижують ризик, зменшують шкоди і збільшують шанси зловити зловмисників, які зазіхнули на ваше майно.
Як працюють системи охоронних сигналізацій?
Принцип всіх систем охоронної сигналізації приблизно однаковий і різнитися тільки кількістю і принципом роботи датчиків. Датчики охоронної сигналізації отримують сигнал і передають його на головну панель. Вона передає сигнал охорони, власнику або включає звукові і світлові сигнали.
Важливо розуміти, що сигналізація зазвичай не робить ніяких дій, щоб перешкодити зловмисникам, а тільки оповіщає власника, оточуючих людей або охоронну службу. Виняток – охоронні системи банків, фінансових установ, музеїв та інших місць, де зберігаються цінності. У таких місцях спеціалізовані системи, які можуть блокувати вікна і двері, викачувати повітря з приміщень сховища та опускати спеціальні ворота.
Комплекти сигналізації можуть складатися з різних датчиків: відкриття дверей і вікон, розбивання вікон, руху. Також комплектації можуть бути доповнені датчиками пожежі (задимлення і контролю температури), затоплення, витоку газу і тривожною кнопкою. Комплектація системи залежить від типу приміщення або об’єкта, виду сигналізації та інших особливостей і побажань клієнта.
Види систем охоронної сигналізації для приміщень і територій
Сучасний ринок пристроїв для безпеки пропонує різні варіанти систем сигналізації. Охоронні системи мають різні типи оповіщення та реагують на різні фактори ризику. Систему можна підібрати залежно від типу об’єкта охорони і потреб власника: з широким набором функцій або вузькою спеціалізацією. Також сигналізації мають різну ступінь захисту об’єкта і самої системи. Розберемо основні класифікації.
1. Класифікація за видом об’єкта охорони
У цій класифікації враховується вид об’єкта охорони:
- охоронна сигналізація для приватного будинку (включає територію навколо будинку);
- охоронна сигналізація в квартиру;
- охоронна сигналізація для гаража;
- охоронна сигналізація на дачу;
- охоронна сигналізація в офіс;
- охоронна сигналізація для складських і промислових приміщень.
2. Класифікація за видом реакції на загрози:
- автономна сигналізація – вмикає сирену і звуковий сигнал у відповідь на події. Гучний сигнал допомагає привернути увагу до зловмисників або до пожежі в будівлі. Сигнал про лихо нікуди не передається;
- GSM-сигналізація – має стандартний автономний набір датчиків, але має функцію автодозвону або СМС власнику. Сучасні системи забезпечені різними каналами зв’язку: Wi-Fi, GSM, LTE, 2G і інші, а також можуть сповіщати і охорону;
- пультова сигналізація – відправляє постійний сигнал про стан приміщення, сканованих датчиками, на пульт охорони. Якщо датчик або тривожна кнопка спрацьовують, інформація направляється на охоронну централь і на місце виїжджає загін охоронців.
3. Класифікація за тим, що розцінюється як загроза:
- сигналізація від злому і проникнення – оснащена датчиками, які реагують на рух в будинку (або квартирі) і прибудинкової території, розбиття вікон, відкривання дверей та інші дії пов’язані з проникненням зловмисників на територію володінь;
протипожежна сигналізація – датчики системи повідомляють про задимлення приміщення, різкому підйомі температури, можуть повідомляти про місце загоряння і включати систему тривоги для евакуації; - захист від чадного газу – датчики заміряють концентрацію небезпечних речовин в повітрі і повідомляють про витік власнику, система може бути частиною протипожежної сигналізації;
- захист від затоплення приміщення – датчики сигналізують про прориви труб, а також протечках пральних і посудомийних машин;
- комбінована система – включає в себе всі або частину датчиків для захисту від загроз злому, пожежі, витоку води або чадного газу. На даний момент, найпопулярніший вид системи.
4. Класифікація за способом передачі тривожного сигналу всистемі:
- комбінована система – передача сигналів усередині системи відбувається за допомогою системи кабелів і бездротового зв’язку;
- бездротова – передача сигналу відбувається по бездротовому зв’язку (GSM, радіосигнал і інші);
- дротова – сигнал передається тільки за допомогою мережі кабелів.
Фахівці рекомендують бездротові сигналізації, оскільки такі пристрої більш зручні в установці, мобільні, часто більш інформативні і можуть мати розширені функції. Також часто функціонал можна розширити за допомогою покупки додаткових датчиків і елементів системи.
5. Класифікація за способом оповіщення власника:
- кабельна сигналізація – в основному не оповіщає власника, а тільки може включати сирену або подавати сигнал на пульт охорони;
- сигналізація на телефон – подає сигнал на телефон власника;
- GSM-сигналізація – зв’язується з власником через функцію автодозвону;
- інтернет сигналізація – тримає зв’язок з власником через інтернет-з’єднання, зазвичай подає сигнал на смартфон;
- супутникова сигналізація – використовується в основному для автомобілів разом з GPS-маячком і протиугінною системою, може також бути пов’язана з охороною.
Види сигналізації для автомобілів:
- односторонні – включають сигнал і сирену автомобіля;
- двосторонні – включають сирену і подають сигнал на брелок власника, однак дальність роботи обмежена;
- супутникові або GSM – подає сигнал на смартфон власника.
Види протипожежної сигналізації:
- адресно-радіоканальні – рішення для контролю в основному для нежитлових приміщень з використанням радіоканальної системи зв’язку між датчиками і центральною панеллю. Система контролює територію і зміни параметрів на цій ділянці;
- адресно-аналогова – здійснює контроль датчиків на певній території і параметрів навколишнього середовища;
- адресно-опитувальна – розпізнає загоряння і його конкретне місце;
- неадресними (порогова) – працює на невеликих об’єктах і повідомляє про підвищення температури або задимлення.
Перед покупкою і установкою охоронної сигналізації важливо знати, які види сигналізації існують, в чому їх особливості і різниця в принципах роботи. Також важливо знати основні і додаткові функції охоронної сигналізації, враховувати специфіку об’єкта та деталі. Установка і настройка сигналізацій також дуже важлива, оскільки забезпечує правильну роботу системи. Довіряйте настройку, установку і охорону об’єктів фахівцям охоронних фірм і інженерам. В такому випадку, знижується ризик помилкових спрацьовувань, злому датчиків і обходу сигналізації зловмисниками.